Podatnicy VAT czynni, którzy w ramach prowadzonej działalności opodatkowanej nabywają towary lub usługi na terytorium innego państwa Unii Europejskiej, mają możliwość wystąpić z wnioskiem o zwrot zapłaconego tam podatku od wartości dodanej z w ramach procedury VAT-REFUND.
Kto może się ubiegać o zwrot?
O zwrot zagranicznego podatku VAT może ubiegać się czynny podatnik podatku VAT nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, stałego miejsca zamieszkania lub zwykłego miejsca pobytu w kraju UE, w którym dokonał nabycia niektórych towarów.
Jakie towary i usługi podlegają pod procedurę VAT-REFUND?
- paliwo
- wynajem środków transportu i inne wydatki związane ze środkami transportu
- opłaty drogowe i inne wydatki związane z użytkowaniem dróg
- koszty podróży (opłaty za taksówki, transport publiczny)
- koszty zakwaterowania
- koszty żywności, napojów i usług restauracyjnych
- opłaty za wstęp na targi i wystawy
- wydatki na artykuły luksusowe, rozrywkowe i reprezentacyjne
- inne (głównie narzędzia, części, naprawy, artykuły biurowe)
Specjalne kody i podkody w procedurze VAT REFUND
Każdy zakup ma wspólnotowy kod i musi być udokumentowany fakturą lub dokumentem importowym. Zgodnie z art. 9 ust. 2 Dyrektywy 2008/9, państwo członkowskie zwrotu może wymagać od wnioskodawcy dodatkowych informacji, przedstawionych za pomocą kodów elektronicznych (tzw. podkodów), odnoszących się do każdego kodu, do których przypisano dany rodzaj towarów. do celów przekazywania tych informacji używa się kodów określonych w załączniku III do rozporządzenia 79/2012. Niektóre państwa nie wymagają użycia podkodu (np. Niemcy). Państwa które wskazały, że co do zasady wymagają podania podkodów, ale w konkretnej pozycji towarowej nie wskazały znacznika, nie powinny odmawiać zwrotu podatku tylko z tego powodu.
W jaki sposób uzyskać zwrot?
Wniosek o zwrot należy złożyć do 30 września roku następującego po roku podatkowym, którego wniosek dotyczy. Wniosek złożyć należy do właściwego miejscowo urzędu skarbowego. Wniosek składa się elektronicznie na formularzu VAT-REF. Wszystkie wiadomości w sprawie złożonego wniosku o będą przekazywane na podany we wniosku adres poczty elektronicznej. Do wniosku można dołączyć ewentualne pełnomocnictwo, a w sytuacji, gdy państwo członkowskie zwrotu wymaga, aby do wniosku dołączyć faktury i dokumenty celne potwierdzające poniesione wydatki należy je również dostarczyć w formie elektronicznej. Rodzaje załączników do wniosku są określane przez państwo członkowskie zwrotu. Wnioski muszą również spełniać odpowiednie wymogi techniczne, w innym wypadku będą odrzucone przez system. Jeżeli organ polskiej administracji skarbowej stwierdzi, że spełnione pozostały wszystkie warunki, wniosek zostanie przekazany do państwa członkowskiego ciągu 15 dni kalendarzowych od daty otrzymania wniosku. Państwo członkowskie powiadomi wnioskodawcę o przyjęciu lub odrzuceniu wniosku lub o potrzebie dołączenie dodatkowych informacji w terminie 4 miesięcy od jego otrzymania. Złożenie wniosku o zwrot zagranicznego podatku VAT nie podlega opłacie skarbowej. Od decyzji o odrzuceniu wniosku o zwrot możesz się odwołać – zgodnie z przepisami państwa członkowskiego zwrotu.
Jeżeli chciałbyś/chciałabyś więcej dowiedzieć się na temat zwrotu zagranicznego podatku VAT lub potrzebujesz pełnomocnika, zapraszamy na konsultacje z radcą prawnym i doradcą podatkowym Martą Tymoszuk-Lewandowską. Nasza Kancelaria chętnie pomoże ci również dokonywać bieżących rozliczeń oraz obsługi kadrowo/płacowej, ponieważ działamy także jako profesjonalne biuro rachunkowe. Konsultacje odbywają się stacjonarnie w siedzibie naszej Kancelarii w Szczecinie, jest też możliwość umówienia konsultacji online. Zapraszamy do korzystania z formularza kontaktowego znajdującego się na naszej stronie!