Dotacja to bezzwrotna pomoc finansowa udzielana ze środków publicznych instytucji, organizacji, przedsiębiorstwu w celu finansowego wsparcia określonego przedsięwzięcia lub prowadzenia bieżącej działalności. Szczegółowe cechy dotacji są uzależnione od jej rodzaju. Możemy mówić wówczas o dotacjach celowych, dotacjach przedmiotowych, dotacjach podmiotowych oraz o dotacjach dla jednostek spoza sektora finansów publicznych. Jeżeli otrzymałeś dotacje powinieneś wiedzieć jaki wpływ będzie miała ta czynność na rozliczenia z działalności Twojej firmy.
Dotacje a podatek dochodowy
Zasadniczo dotacje otrzymane na wytworzenie i zakup środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie stanowią przychodu podatkowego. Natomiast otrzymanie dotacji, z której został sfinansowany zakup składników majątku innych niż środki trwałe oraz WNiP stanowi taki przychód, co jednak nie oznacza, że zwiększa on podstawę opodatkowania. Wolne od podatku dochodowego są m.in.: jednorazowe środki z Funduszu Pracy przyznane przez starostę osobie bezrobotnej na podstawie art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, przeznaczone na podjęcie działalności, w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak od 6-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia, dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, płatności na realizację projektów w ramach programów finansowanych z udziałem środków europejskich, otrzymane z Banku Gospodarstwa Krajowego, z wyłączeniem płatności otrzymanych przez wykonawców oraz środki finansowe otrzymane przez uczestnika projektu jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich.
Projekty w ramach programów finansowanych z udziałem środków europejskich
Firma lub instytucja może ubiegać się o dofinansowanie, złożyć wniosek i realizować projekt lub można wziąć udział w projekcie, który jest realizowany przez np. firmę szkoleniową, urząd pracy lub inną instytucję. Inspiracji można szukać w serwisie Mapa dotacji UE. Znaleźć tam można listę wszystkich projektów dofinansowanych w Polsce z Funduszy Europejskich. Fundusze Europejskie to nie tylko dotacje. Na projekt można także dostać, np. unijną pożyczkę lub kredyt na korzystnych warunkach. Są również dostępne instrumenty finansowe, np. fundusze kapitałowe czy poręczenia. Warto też zastanowić się nad realizacją pomysłu w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w połączeniu z pieniędzmi z Unii. Więcej informacji można znaleźć na Platformie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego oraz na Portalu Funduszy Europejskich.
Dotacje a podatek VAT
Podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Jeśli podatnik uzyska dotację przedmiotową, związaną ze świadczeniem określonych usług lub dostawą określonych towarów, to kwota tej dotacji zwiększy podstawę opodatkowania, będzie więc zwiększała obrót opodatkowany, dając prawo do odliczenia związanego z nim podatku naliczonego. W tej sytuacji kwotę dotacji należy uznać za kwotę brutto, tj. zawierającą podatek VAT. Natomiast jeżeli podatnik otrzyma dotację podmiotową, niezwiązaną z konkretną dostawą towaru lub świadczeniem konkretnej usługi, to dotacja ta nie wchodzi do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Prawidłowe wykorzystywanie środków publicznych
Wydatki ponoszone z dotacji mają szczególny charakter, dlatego beneficjent musi wykazać się ostrożnością przy gospodarowaniu tymi środkami. W art. 9 uondfp jednoznacznie wskazał, że naruszeniem dyscypliny finansów publicznych jest: wydatkowanie dotacji niezgodnie z przeznaczeniem określonym przez udzielającego dotację, nierozliczenie w terminie otrzymanej dotacji, niedokonanie w terminie zwrotu dotacji w należnej wysokości. Wydatkowaniem dotacji niezgodnie z przeznaczeniem jest wydatkowanie jej przez beneficjenta na realizację innych zadań lub celów niż określone w umowie dotacyjnej lub w przepisach powszechnie obowiązującego prawa. Zgodnie z art. 252 ust. 1 pkt 1 ustawy o finansach publicznych (ufp), dotacje udzielone z budżetu jednostki samorządu terytorialnego wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem podlegają zwrotowi do budżetu wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych, w ciągu 15 dni od dnia stwierdzenia okoliczności. Narażenie finansów publicznych na uszczuplenie poprzez nienależne pobranie lub niezgodne z prawem wykorzystanie dotacji stanowi przestępstwo skarbowe zgodnie z ustawą z 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy.
Jeżeli potrzebujesz porady w zakresie rozliczenia środków z dotacji, zapraszamy na konsultacje z radcą prawnym i doradcą podatkowym Martą Tymoszuk-Lewandowską. Nasza Kancelaria chętnie pomoże ci również dokonywać bieżących rozliczeń oraz obsługi kadrowo/płacowej, ponieważ działamy także jako profesjonalne biuro rachunkowe. Konsultacje odbywają się stacjonarnie w siedzibie naszej Kancelarii w Szczecinie, jest też możliwość umówienia konsultacji online. Zapraszamy do korzystania z formularza kontaktowego znajdującego się na naszej stronie!