Kto wyjeżdża na wakacje za granicę, przy powrocie musi pamiętać o ograniczeniach akcyzowych i celnych. Powinien też wiedzieć, że nie każdą pamiątkę może przywieźć ze sobą bez odpowiednich dokumentów. Istnieją też pewne limity co do wartości pamiątek jakie może przywieźć ze sobą. Ważna jest też sprawiedliwa umowa z biurem podróży oraz zapewnienie sobie dobrego ubezpieczenia. Powinieneś wiedzieć także jak postąpić w sytuacji takich nagłych sytuacji jak zgubienie dokumentów.
Nieznajomość przepisów nie chroni przed konsekwencjami. Za naruszenie Konwencji Waszyngtońskiej kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, kara grzywny albo obydwie te kary łącznie.
Na stronach Ministerstwa Finansów można znaleźć informacje o tym, jak uniknąć cła i akcyzy przy powrocie z wakacji oraz jakie towary można bezpiecznie przewozić.
Konwencja Waszyngtońska (CITES)
Celem tej międzynarodowej konwencji jest ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin gatunków zagrożonych wyginięciem
Przykładowe okazy i wyroby objęte ochroną:
- krokodyle, warany, węże dusiciele: torebki, paski, buty, okazy wypchane,
- korale rafotwórcze, kawałki rafy koralowej oraz wyroby wykonane z koralowców, małże z oceanów i mórz tropikalnych: muszle i wyroby z nich,
- dzikie koty, niedźwiedzie: wyroby ze skór i kości, trofea myśliwskie, medycyna dalekiego wschodu,
- wszystkie jesiotrokształtne, czyli np. jesiotry, z których pochodzi kawior
- storczyki, kaktusy, wilczomlecze a także niektóre rośliny owadożerne: żywe rośliny, bulwy, cebulki.
Zezwolenia i świadectwa wystawiają organy administracyjne Konwencji Waszyngtońskiej odpowiednich państw. W Polsce organem uprawnionym do wydawania odpowiednich dokumentów jest Ministerstwo Środowiska.
Na co uważać w umowie z biurem podróży?
- W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić nasze biuro w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych – sprawdzimy tu czy biuro działa legalnie, jakie ma zabezpieczenie finansowe itp. Warto też się upewnić czy nasze biuro działa w pod prawem polskim. Jeżeli stroną umowy jest inne biuro podróży niż to, z którym rozmawiamy, powinna nam się zapalić czerwona lampka.
- Chociaż biura stosują jeden wzór umowy dla wszystkich klientów to nadal możemy negocjować jej warunki, a jeżeli umowa, zawiera klauzule niedozwolone to takie klauzule nie wiążą konsumenta z mocy prawa. Najczęstszymi niedozwolonymi formułami, są te, które wyłączają odpowiedzialność biura podróży za opóźnienia samolotów lub zmianę hotelu czy zastrzeżenie sobie przez biuro prawa do odwołania imprezy z przyczyn od siebie niezależnych i uniemożliwienie ubiegania się przez uczestników o wypłatę odszkodowania z tego tytułu; Powinniśmy uważać na pospolite, ale nieprecyzyjne zwroty. Np. zwrot „all inclusive” może oznaczać w niektórych umowach, że w cenie wycieczki wliczone są wszelkie usługi świadczone przez hotel, a w innych – że cena wycieczki obejmuje jedynie trzy posiłki i określone napoje lokalne. Biura podróży często próbują również przerzucić odpowiedzialność za overbooking na hotel, twierdząc, że brak pokoju to wina hotelarza, a nie organizatora wyjazdu, ale to biuro podróży odpowiada za wszystkie usługi, nawet jeśli faktycznie wykonuje je podwykonawca. Jeżeli chcemy odstąpić od umowy, a w jej warunkach znajduje się postanowienie wykluczające taką możliwość lub przewidujące rażąco wygórowaną karę, to możemy powołać się na niedozwolony charakter postanowienia umownego i jeżeli przedsiębiorca nie uwzględni naszych racji, dochodzić swych roszczeń sądownie.
W przypadku, gdy mamy wątpliwości związane z kwestiami formalnymi, warto sięgnąć do Ustawy o usługach turystycznych. Kompletna lista koniecznych elementów umowy wskazana jest w art. 14 ust. 2 ustawy. Gdy umowa narusza zbiorowe interesy konsumentów możemy złożyć skargę do UOKIK. Można przy tym korzystać z pomocy miejskiego lub powiatowego rzecznika konsumentów lub jednej z finansowanych z budżetu Państwa organizacji konsumenckich (Federacja Konsumentów, Stowarzyszenie Konsumentów Polskich.)
Co zrobić w przypadku zgubienia dokumentów za granicą?
Może się zdarzyć, że przebywając na wakacjach zgubisz swoje dokumenty. W takiej sytuacji możesz mieć problem z wylegitymowaniem się w hotelu, udowodnieniem tożsamości w razie kontroli czy w trakcie powrotu do kraju.
W takiej sytuacji udaj się do konsulatu (gdy w którymś z krajów przyjmujących nie ustanowiono urzędu konsularnego danego państwa, jego funkcje może pełnić ambasada) i wypełnij wniosek o paszport tymczasowy, dostarcz zdjęcia i protokół policyjny (jeśli jest wymagany). Zwykle taki paszport wydawany jest od ręki lub w kilka dni. W przypadkach wyjątkowych dokument otrzymasz w ciągu paru godzin. W niektórych krajach konsulat ma punkt na lotnisku, można tam wyrobić dokument awaryjny tuż przed wylotem.
Turysta z UE przebywający poza Unią Europejską, który utracił swoje dokumenty tożsamości może złożyć wniosek w ambasadzie lub konsulacie dowolnego państwa członkowskiego o wydanie unijnego tymczasowego dokumentu podróży (chyba że w tym państwie trzecim jest polska ambasada lub konsulat).
Powrót do Polski z innego kraju w UE a akcyza
Można skorzystać ze zwolnienia, które zależy od: ilości wyrobów akcyzowych; rodzaju tych wyrobów; statusu handlowego osoby fizycznej nabywającej; transportu i dokumentów akcyzowych.
Bez akcyzy można przywieźć m.in.:
- papierosy – 800 sztuk,
- tytoń do palenia – 1 kilogram:
- alkohol etylowy – 10 litrów,
- wino i napoje fermentowane – 90 litrów, w tym wino musujące – 60 litrów,
- piwo – 110 litrów,
- produkty pośrednie – 20 litrów;
- Dla płynu do papierosów elektronicznych ilości nieprzekraczające 200 mililitrów.
Powrót do Polski z kraju spoza UE a cło
Możesz przywieźć ze sobą prezenty, pamiątki itp. towary, od których nie płaci się cła, pod warunkiem, że ich łączna równowartość nie przekracza: 300 euro – jeżeli podróżujesz drogą lądową; 430 euro – jeżeli podróżujesz drogą lotniczą lub morską. Do tych kwot nie wlicza się wartości: niezbędnych lekarstw; bagażu osobistego, wywiezionego z Polski, a potem zabranego z powrotem; paliwa w standardowym baku pojazdu oraz w kanistrze (do 10 litrów); takiej ilości tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz napojów alkoholowych, które można przywieźć ze zwolnieniem z cła. Osoba podróżująca drogą lądową, która ukończyła 17 lat, może przywieźć m.in. ze zwolnieniem z cła:
- papierosy – 40 sztuk
- tytoń do palenia – 50 g,
Jeśli podróżuje drogą lotniczą lub morską:
- papierosy – 200 sztuk albo
- tytoń do palenia – 250 g.
- alkohol etylowy nieskażony o mocy 80 proc. i więcej (np. wódka) – 1 litr
- alkohol i napoje alkoholowe o mocy nieprzekraczającej 22 proc. (np. likiery) – 2 litry.
- wino niemusujące – 4 litry
- piwo – 16 litrów.
Zapraszamy na konsultacje lub stałą współpracę z radcą prawnym i doradcą podatkowym Martą Tymoszuk-Lewandowską. Nasza Kancelaria chętnie pomoże ci również dokonywać bieżących rozliczeń oraz obsługi kadrowo/płacowej, ponieważ działamy także jako profesjonalne biuro rachunkowe. Konsultacje odbywają się stacjonarnie w siedzibie naszej Kancelarii w Szczecinie, jest też możliwość umówienia konsultacji online. Zachęcamy do korzystania z formularza kontaktowego znajdującego się na naszej stronie!