Najwyższą stawką podatku dochodowego, jaką przewidują polskie przepisy, jest 75% podatku od przychodów z nieujawnionych źródeł lub nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach. Podstawę opodatkowania stanowi kwota nadwyżki wydatków nad przychodami opodatkowanymi lub nieopodatkowanymi osiągnięta w roku podatkowym. Najczęściej podstawą do wszczęcia postępowania jest ponoszenie przez podatnika wydatków (np. kupno nieruchomości czy środków trwałych), które nie znajdują pokrycia w przychodach deklarowanych do opodatkowania w zeznaniach rocznych. Jeżeli uzyskałeś spory przychód który nie został udokumentowany, warto skontaktować się z doradcą podatkowym, który pomoże Ci się przygotować w razie ewentualnego postępowania w postępowaniu przed organami podatkowymi oraz wytłumaczy jak prawidłowo powinieneś go opodatkować. Zapraszamy na konsultacje z radcą prawnym i doradcą podatkowym Martą Tymoszuk-Lewandowską. Kancelaria znajduje się w Szczecinie, jest też możliwość umówienia konsultacji online. A poniżej krótkie wprowadzenie do tematu:
Postępowanie dowodowe
Zgodnie z art. 187 § 1 Ordynacji podatkowej, organ podatkowy jest obowiązany zebrać i w sposób wyczerpujący rozpatrzyć cały materiał dowodowy, natomiast na podstawie art. 122 Ordynacji obowiązkiem organów podatkowych jest podjęcie wszelkich niezbędnych działań w celu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz załatwienia sprawy. Na podstawie art. 191 Ordynacji i całokształtu materiału dowodowego organ ocenia, czy dana okoliczność została udowodniona. Zasadniczo zatem ciężar dowodu spoczywa na organie podatkowym prowadzącym postępowanie, przy czym w orzecznictwie utrwalony jest pogląd, że obowiązek dowodzenia nie ma nieograniczonego charakteru.
Powyższa zasada w szczególny sposób przejawia się w ramach postępowania w sprawie źródeł nieujawnionych, ponieważ, jak wynika z art. 25g ust. 1 ustawy o PIT, w toku postępowania podatkowego albo w toku kontroli celno-skarbowej ciężar dowodu w zakresie wykazania przychodów (dochodów) opodatkowanych lub przychodów (dochodów) nieopodatkowanych stanowiących pokrycie wydatku spoczywa na podatniku. Podatnik może okoliczność uzyskania przychodu udowodnić, a w zakresie tych przychodów, w stosunku do których zobowiązanie podatkowe uległo przedawnieniu, możliwe jest ich uprawdopodobnienie. Organ podatkowy ma obowiązek oceny dowodów wskazywanych przez podatnika, zgodnie z zasadą swobodnej oceny dowodów, wyrażoną w art. 191 Ordynacji podatkowej. Dany dowód powinien być zatem wiarygodny. W zakresie prawa podatkowego obowiązuje otwarty katalog środków dowodowych, bowiem – jak stanowi art. 180 § 1 Ordynacji podatkowej – jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. W rezultacie dowodami mogą być wszelkie dokumenty, deklaracje, zeznania, wydruki, wyciągi, ale również i oświadczenia, a także zeznania świadków.
Darowizna/pożyczka jako obrona przed 75% podatkiem?
Z nadmiernej ilości przychodów podatnicy często tłumaczą się przykładowo dochodami zagranicznymi, których nie trzeba opodatkowywać w Polsce, darowizną lub pożyczką. Jeżeli obowiązek podatkowy powstał wskutek powołania się podatnika przed organem podatkowym w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub kontroli celno-skarbowej powołując się na okoliczność otrzymania darowizny lub pożyczki, a należny podatek od tego nabycia nie został zapłacony wówczas taka czynność podlega opodatkowaniu według stawki 20%. Pojawienie się u organu podatkowego zastrzeżeń co do możliwości realizacji umowy ze względu na to, że stan majątkowy darczyńców nie pozwala na realizację darowizn wskazywanych przez podatnika, nie może stanowić podstawy do stwierdzenia nieważności takiej umowy. Podobnie jest również w przypadku pożyczki. Organ podatkowy może natomiast wszcząć stosowne postępowanie wobec darczyńców celem ustalenia ich faktycznej sytuacji majątkowej. Czyli czy osoba pożyczająca (lub darująca) będzie musiała wykazać, że pożyczyła (darowała) daną sumę i w dodatku była to suma już opodatkowana.
Zasada przedawnienia
Opodatkowanie przychodu (dochodu) z nieujawnionego źródła następuje w roku podatkowym, w którym został on przez podatnika wydatkowany, a nie w roku jego faktycznego osiągnięcia. Dopiero w roku poniesienia wydatków powstaje obowiązek podatkowy. Tym samym wtedy również rozpoczyna się bieg terminu przedawnienia, także organ nie uzna prawdopodobnie za wiarygodne powołując się na uzyskane przychody przykładowo w latach 90-tych. Kwestie zastanawiającą mogą być natomiast przychody uzyskanie zanim ustawa o PIT weszła w życie. Skoro ustawa o PIT weszła w życie 1 stycznia 1992, to teoretycznie nie jest możliwe powstanie zobowiązania podatkowego bez istnienia w danym momencie podstawy prawnej.
Jeżeli potrzebujesz porady w zakresie udowodnienia przed organem podatkowym, że ujawnione w toku postępowania przychody nie powinny zostać opodatkowane 75% podatkiem, zapraszamy na konsultacje z radcą prawnym i doradcą podatkowym Martą Tymoszuk-Lewandowską. Nasza Kancelaria chętnie pomoże ci również dokonywać bieżących rozliczeń oraz obsługi kadrowo/płacowej, ponieważ działamy także jako profesjonalne biuro rachunkowe. Konsultacje odbywają się stacjonarnie w siedzibie naszej Kancelarii w Szczecinie, jest też możliwość umówienia konsultacji online. Zapraszamy do korzystania z formularza kontaktowego znajdującego się na naszej stronie!