W sytuacji, gdy przedmiotem danej czynności nie jest towar, należy rozważyć czy nie dochodzi do odpłatnego świadczenia usługi. Co należy rozumieć poprzez świadczenie usług zdefiniowano w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.
W orzecznictwie i doktrynie przyjęło się, że pod pojęciem usługi należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie jak i zaniechanie. Aby uznać dane świadczenie za odpłatne świadczenie, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie (z zastrzeżeniem wyjątków opodatkowania świadczeń nieodpłatnych).
Zwrot poniesionego wydatku a świadczenie usługi
Środki pieniężne nie spełniają definicji towaru w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy VAT, nie jest też możliwe wskazanie konkretnego świadczenia, które podlegałoby opodatkowaniu i które mogłoby być uznane za świadczenie usługi. W konsekwencji zwrot wydatków nie jest równoznaczny z odpłatnym świadczeniem usług i nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
Kluczowe będzie, czy pierwotnie dany wydatek znalazł się po stronie kosztów uzyskania przychodów lub czy podatek należny pomniejszyliśmy o podatek naliczony z tego wydatku. Jeżeli nie to nie będzie obowiązku wykazywać go po stronie przychodów ani powiększać podatku należnego.
Nieodpłatne świadczenie usług
Za nieodpłatne świadczenie usług można uznać korzystanie z cudzego majątku, np. lokalu, sprzętu, samochodu. otrzymywanie darowizn, otrzymywanie świadczeń niepieniężnych, np. rabatów, bonów, upominków, pakietów medycznych, otrzymywanie usług świadczonych bez wynagrodzenia, np. usługi księgowe, prawne, marketingowe.
Aby można było określone świadczenie uznać za nieodpłatne świadczenie musi dojść do przysporzenia majątku o konkretnym wymiarze finansowym, bez obowiązku spełnienia świadczenia wzajemnego.
Świadczenie usług dla odbiorców z innych państw Unii Europejskiej lub pozaunijnych
Istotne jest miejsca świadczenia usług (art. 28a-28o ustawy o VAT). Poza wyjątkami wskazanymi w ustawie to nabywca usługi ma obowiązek rozliczyć podatek VAT w swoim kraju. Polski przedsiębiorca wystawia wówczas fakturę sprzedaży wpisując w polu stawki VAT „NP” i adnotację „odwrotne obciążenie oraz ma obowiązek zgłoszenia do VAT-UE, a także sprawdzenia czy kontrahent jest zarejestrowanym podatnikiem VAT-UE. Miejscem świadczenia usług na rzecz podmiotów niebędących podatnikami natomiast co do zasady jest miejsce, w którym usługodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej.
Podatek dochodowy od usług świadczonych za granicą płaci się co do zasady w Polsce, o ile znajduje się tu miejsce zamieszkania dla celów podatkowych i nie jest prowadzana za granicą stała placówka przedsiębiorstwa. Osoby, które nie mają miejsca zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce, opodatkowują w Polsce wyłącznie dochody osiągnięte na terytorium Polski.
Usługi związane z edukacją i kształceniem zawodowym
W świetle przepisów ustawy o VAT usługi wymienione i świadczone przez podmioty wskazane w art. 43 ust. 1 pkt 26 -29 ustawy o VAT są zwolnione od podatku. Należy pamiętać że zwolnienia te mają charakter przedmiotowo-podmiotowy. Zwolnienie od podatku obejmuje także świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane. Jeśli jednak żadna ze wskazanych powyżej przesłanek nie jest spełniona, usługa podlega opodatkowaniu w wysokości stawki podstawowej 23%.
A więc jeśli usługi kształcenia lub wychowania nie będą wykonywane przez określone podmioty w ustawie nie będą mogły korzystać ze zwolnienia. Jeżeli jednak podmiot będzie właściwy warto pochylić się nad zagłębieniem tematu co należy rozumieć jako usługa kształcenia lub wychowania. Warto wówczas poczytać interpretacje podatkowe dotyczące podobnych sytuacji, skorzystać z pomocy doradcy podatkowego lub samemu złożyć wniosek o interpretację podatkową dotyczącej naszej konkretnej sytuacji, która zapewni nam pewność prawną zastosowania zwolnienia lub jego nie zastosowania.
Usługi związane z kulturą, sportem i rekreacją
Odnośnie zwolnienia z VAT, które przewidziane jest w art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o VAT wskazujemy, że usługi kulturalne świadczone przez podmioty prawa publicznego lub inne podmioty uznane na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym lub wpisane do rejestru instytucji kultury oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną a także usługi kulturalne świadczone przez artystów lub wykonawców, wynagradzane w formie honorarium z wyjątkiem usług przekazania lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania- takie usługi są wówczas opodatkowane stawką 8% VAT. Zwolnienia z usług związanych sportem i rekreacją przewidziane są w art. 43 ust. 1 pkt 32.
W załączniku nr 3 ustawy do VAT opisano przypadki w których należy zastosować stawkę 8 %. Co do zasady właściwa jest ta stawka zarządzający obiektami sportowymi lub kulturalnymi świadczącymi usługi dla konsumentów polegające na sprzedaży karnetów wstępu oraz uczestnictwa niezależnie od charakteru konkretnej usługi. W sytuacji, gdy usługa kulturalna nie spełnia warunków do zastosowania zwolnienia lub stawki 8% – należy zastosować stawkę podstawową 23%.
Jeżeli potrzebujesz doradztwa w zakresie możliwość skorzystania ze zwolnienia z podatku zapraszamy na konsultacje z radcą prawnym i doradcą podatkowym Martą Tymoszuk-Lewandowską. Nasza Kancelaria chętnie pomoże ci również dokonywać bieżących rozliczeń oraz obsługi kadrowo/płacowej, ponieważ działamy także jako profesjonalne biuro rachunkowe. Konsultacje odbywają się stacjonarnie w siedzibie naszej Kancelarii w Szczecinie, jest też możliwość umówienia konsultacji online. Zachęcamy do korzystania z formularza kontaktowego znajdującego się na naszej stronie!