- Możliwa zmiana metody rozliczania przychodów na metodę kasową – istotne ułatwienie dla przedsiębiorców, ponieważ zapłacą oni podatek dopiero po otrzymaniu pieniędzy za towar/usługę. Ale pamiętajmy również, że wybór tej metody wiąże się potrzebą dodatkowej ewidencji a więc także może nieść za sobą wyższe koszty usług księgowych.
- Zmniejszenie minimalnej podstawy składki zdrowotnej do 75% minimalnego wynagrodzenia oraz wyłączenie z podstawy oskładkowania przychodów ze sprzedaży środków trwałych- to dobra wiadomość dla przedsiębiorców osiągających niskie dochody.
- JPK_CIT- duże firmy osiągające przychody powyżej 50 mln euro mają obowiązek prowadzić księgi rachunkowe w formie elektronicznej i przesyłać je automatycznie do urzędu skarbowego.
- Podatek minimalny CIT-Podatek płacony jest jednorazowo, po zakończeniu roku podatkowego. Po raz pierwszy przedsiębiorcy zapłacą go do 31 marca 2025 r. w rozliczeniu CIT-8 za 2024 r. Podatnikami są przedsiębiorstwa, które poniosły stratę ze źródła przychodów innego niż z zysków kapitałowych (z działalności operacyjnej) albo osiągnęły udział dochodów z działalności operacyjnej, w przychodach z działalności operacyjnej w wysokości nie większej niż 2%.
- Małe firmy zwolnione z VAT w całej UE- podatnicy korzystający ze zwolnienia w państwie członkowskim, w którym nie posiadają siedziby działalności gospodarczej, będą obowiązani (poza limitem krajowym zwolnienia) do przestrzegania także ogólnego limitu unijnego (100 tys. euro).
- Modyfikacja zasad określających miejsce świadczenia usług, takich jak wstęp na imprezy kulturalne, artystyczne itp., a także zmiany odnoszące się do procedury szczególnej, mającej zastosowanie do dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków- w sytuacji, gdy obecność ostatecznego odbiorcy jest wirtualna, przekierowanie płatności podatku VAT odbędzie się zgodnie z faktycznym miejscem konsumpcji omawianych usług.
- Globalny podatek minimalny- mają dotyczyć największych korporacji ale pośrednio będą miały wpływ na całą gospodarkę. Wprowadzenie tego podatku może spowodować spadek inwestycji w kraju. Państwa mają możliwość złagodzenia jego niekorzystnych skutków poprzez m.in. granty czy dopłaty.
- Nowe definicje i stawki w podatku od nieruchomości- mogą mieć doniosłe znaczenie dla przedsiębiorców posiadających różnego rodzaju obiekty magazynowe. Przedsiębiorcy mają przedłużony do końca marca termin na składanie deklaracji. Do tego czasu muszą zweryfikować posiadane nieruchomości.
- Nowa ulga w PIT i CIT- Pracodawcy zatrudniający żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej lub rezerwy mogą odliczyć od 12 do 24 tys. zł od podstawy opodatkowania.
- Wyższe koszty zatrudnienia- podwyżka pensji minimalnej do 4666 zł brutto oznacza wzrost kosztów zatrudnienia.
Jeżeli chciałbyś/chciałabyś więcej dowiedzieć się na temat zmian w prawie od 01.01.2025 r. zapraszamy na konsultacje z radcą prawnym i doradcą podatkowym Martą Tymoszuk-Lewandowską. Nasza Kancelaria chętnie pomoże ci również dokonywać bieżących rozliczeń, ponieważ działamy także jako profesjonalne biuro rachunkowe. Konsultacje odbywają się stacjonarnie w siedzibie naszej Kancelarii w Szczecinie, jest też możliwość umówienia konsultacji online. Zapraszamy do korzystania z formularza kontaktowego znajdującego się na naszej stronie!