Przepisy regulujące ulgę termomodernizacyjną znajdują się w art. 26h ust. 1, zgodnie z którym podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku. Definicje legalną przedsięwzięcia termodernizacyjnego możemy znaleźć w art. 2 pkt 2 ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. W ramach tzw. ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć od dochodu/ przychodu (w zależności od formy opodatkowania) do 53 000 zł, małżonkowie mogą natomiast łącznie odliczyć 106 000 zł. Z początkiem 2025 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 19 grudnia 2024 r. zmieniające wykaz urządzeń, na które może być udzielona ulga termomodernizacyjna w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r.
Jakie wydatki dodano?
Do wydatków objętych ulgą termodernizacyjną dodano wydatki na magazyn energii lub magazyn ciepła wraz z infrastrukturą niezbędną do ich funkcjonowania, wykonanie przyłącza do sieci ciepłowniczej lub sieci gazowej wykorzystującej jako źródło energii biogaz lub biometan oraz montaż węzła cieplnego wraz z programatorem temperatury i układem automatycznej regulacji pogodowej;
Jakie wydatki odjęto?
Od wydatków objętych ulgą termodernizacyjną odjęto wydatki na zakup i montaż kotłów olejowych i gazowych, a także odnośnie kosztów przyłączenia do sieci gazowej.
Jakie problemy z interpretacją rozwiązano?
Problemy z interpretacją dotyczyły m.in tego, czy „dach” można uznać za przegrodę zewnętrzną. W celu wyeliminowania tego typu wątpliwości interpretacyjnych oraz ułatwienia stosowania przepisów, załącznik do rozporządzenia uzupełniono poprzez wskazanie „dachów” w wykazie materiałów budowlanych oraz usług uprawniających do skorzystania z ulgi. Zmienione rozporządzenie ma też wyeliminować wątpliwości interpretacyjne co do zakupu drzwi zewnętrznych. w tym celu uzupełniono wymienione materiały budowlane o „drzwi zewnętrzne”. Wyjaśniono także wątpliwości dotyczące nabycia i montażu pomp ciepła. Chodzi o to, by właściciele domów mogli odliczyć wydatki na zakup i montaż pomp służących do ogrzewania, a nie klimatyzatorów, wprowadzono więc dodatkowy warunek, że pompa taka aby została objęta ulgą termodernizacyjna musi być częścią instalacji wykorzystywanej do ogrzewania pomieszczeń lub przygotowania ciepłej wody użytkowej”.
Jeżeli chciałbyś/chciałabyś więcej dowiedzieć się na temat ulgi termodernizacyjnej lub innych ulg podatkowych, zapraszamy na konsultacje z radcą prawnym i doradcą podatkowym Martą Tymoszuk-Lewandowską. Nasza Kancelaria chętnie pomoże ci również dokonywać bieżących rozliczeń oraz obsługi kadrowo/płacowej, ponieważ działamy także jako profesjonalne biuro rachunkowe. Konsultacje odbywają się stacjonarnie w siedzibie naszej Kancelarii w Szczecinie, jest też możliwość umówienia konsultacji online. Zapraszamy do korzystania z formularza kontaktowego znajdującego się na naszej stronie!