Doradca podatkowy Szczecin: pełnomocnik w sprawach podatkowych

Prowadzenie spraw podatkowych można powierzyć pełnomocnikowi. Pełnomocnik nie może występować w imieniu mocodawcy, jeśli charakter czynności wymaga osobistego działania mocodawcy.

Podatnik jest zobligowany do wyznaczenia pełnomocnika do doręczeń, jeżeli w kraju toczy się wobec niego postępowanie podatkowe lub kontrola, a on zmienia adres zamieszkania lub zwykłego pobytu na adres w państwie spoza UE.

Obowiązek ustanowienia przedstawiciela podatkowego spoczywa na podmiocie, jeżeli nie posiada on siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia tej działalności na terytorium państwa członkowskiego oraz podlega on obowiązkowi zarejestrowania jako podatnik VAT czynny.

Kto może być pełnomocnikiem podatkowym?

Pełnomocnikiem może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych. Zawodowe reprezentowanie podatników w postępowaniach przed organami podatkowymi w zakresie sądowej kontroli decyzji, postanowień i innych aktów administracyjnych wydanych oraz egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami zostało zastrzeżone dla doradców podatkowych, adwokatów i radców prawnych.

Rodzaje pełnomocnictw

Pełnomocnictwo ogólne upoważnia do reprezentowania podatnika we wszystkich sprawach podatkowych oraz w innych sprawach należących do właściwości organów podatkowych. Druk pełnomocnictwa PPO-1 oraz należy złożyć elektronicznie do Centralnego Rejestru Pełnomocnictw Ogólnych (CRPO) za pośrednictwem Portalu Podatkowego. To przedsiębiorca, który udziela pełnomocnictwa, ma obowiązek złożyć je do CRPO, chyba że pełnomocnikiem jest adwokat, radca prawny lub doradca podatkowy- wtedy może samodzielnie zgłosić udzielone pełnomocnictwo. Po udzieleniu pełnomocnictwa ogólnego nie trzeba już składać z osobna nowego pełnomocnictwa do akt każdej sprawy podatkowej albo kontroli podatkowej.

Pełnomocnictwo szczególne upoważnia do działania w określonej sprawie podatkowej lub innej wskazanej sprawie należącej do właściwości organu podatkowego. Przedkłada się je organowi podatkowemu prowadzącemu sprawę. Może być złożone w formie papierowej, przesłane przez internet lub zgłoszone ustnie do protokołu. Przewiduje to art. 138e § 2 Ordynacji podatkowej.

Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji podatkowych oraz pełnomocnictwo w ZUS

Pełnomocnictwa ogólne i szczególne nie uprawniają do podpisywania w imieniu mocodawcy deklaracji podatkowych lub ubezpieczeniowych. Do tego potrzebne jest UPL-1 oraz ZUS-PEL.

UPL-1 to pełnomocnictwo, które uprawnia do podpisywania każdego rodzaju deklaracji podatkowych składanych elektronicznie, można go udzielić więcej niż jednej osobie. Formularz UPL-1 należy złożyć przed dniem podpisania i złożenia przez pełnomocnika pierwszej deklaracji. Pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji składanej w postaci papierowej udzielimy za pomocą druku UPL-1P.

Komunikacja z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych jest dla przedsiębiorców nieunikniona. Do kontaktów ze wspomnianą instytucją właściciel może jednak upoważnić wybraną osobę. W tym celu powinien złożyć odpowiedni wniosek w ZUS-ie. W formularzu znajdziemy następujące opcje: pełnomocnictwo jednorazowe do wykonania konkretnej czynności, pełnomocnictwo do załatwiania spraw w ZUS-ie ze wskazaniem okresu, na jaki zostanie udzielone; pełnomocnictwo do załatwiania spraw za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych.

Przedstawiciel podatkowy

Aby zostać przedstawicielem podatkowym należy spełnić kilka warunków, m.in. taki przedstawiciel musi być uprawniony do zawodowego wykonywania doradztwa podatkowego zgodnie z przepisami o doradztwie podatkowym lub do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z przepisami o rachunkowości. Osoba ta wykonuje w imieniu i na rzecz podatnika obowiązki w zakresie rozliczania podatku i wszelkie inne czynności wynikające z przepisów o podatku od towarów i usług, jeżeli został do tego upoważniony w umowie.

Przedstawiciel podatkowy odpowiada solidarnie z podatnikiem za zobowiązanie podatkowe, które rozlicza w imieniu i na rzecz tego podatnika. W rezultacie urząd skarbowy może żądać spełnienia całości lub części zobowiązania podatkowego zarówno od podatnika i przedstawiciela podatkowego łącznie, jak i od każdego z nich z osobna, a uiszczenie zobowiązania podatkowego przez jednego z nich zwalnia z odpowiedzialności. W przypadku, gdy zobowiązanie podatkowe uiści przedstawiciel podatkowy, ma on na gruncie przepisów prawa cywilnego uprawnienie do wystąpienia do podatnika z roszczeniem regresowym o zwrot zapłaconej kwoty.

Wygaśnięcie lub odwołanie pełnomocnictwa

Pełnomocnictwo wygasa z mocy prawa w trzech sytuacjach (art. 101 k.c.): gdy mocodawca oświadcza pełnomocnikowi, że odwołuje pełnomocnictwo, ze śmiercią mocodawcy lub śmiercią pełnomocnika. Pełnomocnictwo wygasa również w przypadku zrzeczenia się umocowania przez pełnomocnika, upływu terminu do którego pełnomocnictwo zostało udzielone, dokonania czynności prawnej, której dotyczyło pełnomocnictwo.

Mocodawca w każdym czasie może odwołać, ze skutkiem natychmiastowym, udzielone pełnomocnictwa. Dla skuteczności odwołania wystarczy, że informacja o jego odwołaniu zostanie ujawniona pełnomocnikowi w każdej formie (ustnej, pocztą elektroniczną, sms-em, itp.). Dla skuteczności odwołania pełnomocnictwa nie jest wymagana zgoda pełnomocnika.

Brak konieczności uzyskania zgody pełnomocnika nie podważa podstawowej zasady, zgodnie z którą nikt nie powinien pozostawać stroną stosunku prawnego wbrew swojej woli. Zasada ta może być realizowana dzięki konstrukcji zrzeczenia się pełnomocnictwa. Oświadczenie to kierowane jest do mocodawcy i dopuszczalne jest w każdej formie. W przypadku, gdy zrzeczeniu się pełnomocnictwa sprzeciwia się treść stosunku podstawowego łączącego pełnomocnika z mocodawcą, może ono być uznane za naruszenie zobowiązania narażające pełnomocnika na odpowiedzialność odszkodowawczą. Mimo to zrzeczenie uznaje się za skuteczne.

Zapraszamy na konsultacje lub stałą współpracę z radcą prawnym i doradcą podatkowym Martą Tymoszuk-Lewandowską. Nasza Kancelaria chętnie pomoże ci również dokonywać bieżących rozliczeń oraz obsługi kadrowo/płacowej, ponieważ działamy także jako profesjonalne biuro rachunkowe. Konsultacje odbywają się stacjonarnie w siedzibie naszej Kancelarii w Szczecinie, jest też możliwość umówienia konsultacji online. Zachęcamy do korzystania z formularza kontaktowego znajdującego się na naszej stronie!

Add Comment

Decision Are A Professional Attorney & Lawyers Services Provider Institutions. Suitable For Law Firm, Injury Law, Traffic Ticket Attorney, Legacy And More.

Contact Info

+(002) 0121-2843-661
+(002) 0106-8710-594
Menouf City , El-Menoufia, Egypt.
Shibin El-Kom , El-Menoufia, Egypt.

Follow Us

Cart

No products in the cart.