7 maja 2025 r. po 2-dniowym posiedzeniu RPP obniżyła stopy procentowe o 0,50 pkt procentowych. Nastąpił przełom po 1,5 roku.
W efekcie od dziś obowiązują nowe, niższe stawki:
- stopy referencyjnej 5,25% w skali rocznej;
- stopy lombardowej 5,75% w skali rocznej;
- stopy depozytowej 4,75% w skali rocznej;
- stopy redyskontowej weksli 5,30% w skali rocznej;
- stopy dyskontowej weksli 5,35% w skali rocznej.
Oznacza to że oprocentowanie kredytów będzie niższe i kredyty będą łatwiej dostępne, a oprocentowanie lokat bankowych, niestety, mniej korzystne. Oznacza to, również że od 8 maja obowiązują niższe odsetki od zobowiązań podatkowych, zamiast 14,50% – 13.50%.
Obecnie odsetki od zaległości podatkowych wynoszą 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej zgodnie z przepisami o Narodowym Banku Polskim plus 2 punkty procentowe, jednak nie mniej niż 8 %.
Konsekwencją zmiany stóp procentowych NBP jest również obniżenie odsetek ustawowych. Obecnie odsetki kapitałowe (wynagrodzenia za możliwość korzystania z obcego kapitału np. pożyczki) wynoszą 8,75 % rocznie, a odsetki za opóźnienie (najpowszechniejsza forma odszkodowania za zwłokę w spełnieniu świadczeń pieniężnych) wynoszą 10,75 % rocznie. Obniżone zostały także odsetki maksymalne: kapitałowe do wysokości do 17,5% rocznie, za opóźnienie: 21,5%.
Prezes NBP Adam Glapiński przewiduje potencjalne kolejne cięcia stóp procentowych w formie cykli po 0,25 pkt procentowych. zależnie od sytuacji ekonomicznej. Skutki ekonomiczne będą się ujawniały w perspektywie 3-4 kwartałów. Celem obniżenia stóp procentowych jest zwiększenie inwestycji i konsumpcji. Należy jednak pamiętać, że na nastroje konsumentów i inwestorów wpływa znacznie więcej czynników, takich jak np. niepewna sytuacja polityczna związana z cłami nakładanymi przez USA, wojna na Ukrainie czy możliwy wzrost inflacji.